Varde Å - Grindsted Å


Sæson
16. april - 31. oktober (begge dage inkl.)

Lokale regler for fiskeri i Grindsted Å

  • Laksefiskeriet i Varde Å vandsystemet reguleres efter Varde Å Sammenslutningens regler, og disse regler gælder også for AROS’ medlemmer. Reglerne findes på Varde Å Sammenslutningens hjemmeside - se https://www.vardeaasam.dk. Husk at det er dit ansvar at være bekendt med og følge reglerne.
  • Fiskeri forbudt på sydsiden d. 16-18. maj. pga. jagt. Der må dog gerne fiskes på modsatte bred af hytten i disse dage.
  • Rygning er forbudt udenfor fliserne ved hytten - meget vigtigt dette overholdes. Grill og åben ild er strengt forbudt!

Grindsted Å ved Eg - Varde Å Zone 4

Dejligt stykke vand med mulighed for laks, havørred, bækørred og stalling. Stykket er meget velegnet til tørfluefiskeri eller skumbillefiskeri. Ved åen råder vi over en hytte som det er muligt at reservere. For at komme til hytten skal du igennem en gitterlåge og koden kan fås af medlemssevice.

  • Kontakt medlemsservice for kode til lås
  • Når du er kørt gennem gitterlågen, er det meget vigtigt at du låser efter dig og ruller kodetallet væk.
  • Fiskeri forbudt på sydsiden d. 16-18. maj. pga. jagt

Ved hytten er der et lille primitivt toilet, det kan bruges hvis man skyller ud med en spand vand.


I perioder foregår der jagt i skoven langs åen, og du skal således være opmærksom på dette hvis du bevæger dig ned til det stykke af åen hvor man skal igennem skoven for at nå til. Når der er jagt vil der normalt være skiltet med dette på gitterlågen.